شال و روسری از مهمترین اکسسوری های خانم ها محسوب می شوند به همین دلیل است که نحوه نگهداری و مراقبت از آن ها از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. مراقبت صحیح از شال و روسری طول عمر این اکسسوری ها را افزایش می دهد. مواردی از جمله نحوه شستشو آن برای از بین بردن لکه های موجود روی آن، نحوه اتو کردن و آویزان کردن شال و روسری از جمله نکاتی است که در مبحث مراقبت از شال و روسری قرار می گیرد. در ادامه راهنمای مراقبت از شال و روسری را برای شما آورده ایم.

شست و شو شال و روسری


شست و شوی روسری و شال باید با دست انجام شود. بیشتر خانم ها به دلیل نداشتن فرصت و بی توجهی، شال و روسری ها را  با مابقی لباس ها داخل ماشین لباسشویی میندازند که واقعا اشتباه بوده و به بافت شال و روسری آسیب می رساند.
در شست و شو با دست هم نکاتی باید رعایت شود پس وقتی قصد دارید شال و روسری هاتون رو بشورین این نکات فراموش نشود:


شال و روسری را چطور بشوییم؟


حرارت آب
:

برای شستن شال و روسری حرارت آب مورد استفاده اهمیت بالایی دارد، شال و روسری را با آب گرم نشورید. آب گرم به الیاف شال و روسری آسیب زیادی میرسونه و عمر آن را کم میکند. بهترین دمای آب، دمای معمولی (شیرآب) است و اگر کمی متمایل به سرد باشه بهتر است.


مایع شستشو:

برای شست و شو از مایع لباسشویی، شامپو بچه و شامپو می توانید استفاده کنید. برای شست و شو بهتر است مایع هایی را استفاده کرد که آنزیم کمتری دارند، حتی اگر تصور می‌کنید ممکن است رنگ شال یا روسریتان از بین برود، روسری را میتوانید  چندین بار با آب خالی بشویید.


پاک کردن لکه:

اگر شال یا روسری لکه ای مثل سس یا روغن که کمی سخت تر پاک می شوند، داشت، دقیقا محل لکه را صابون بزنید و به آرامی با نوک انگشت ماساژ دهید تا لکه از بین برود. بعد از آن فقط روسری را داخل مایع تکان دهید. نکته مهم بعدی در شست و شو با دست این است که به هیچ وجه شال یا روسریتان را چنگ نزنید( برای از بین بردن بو یا لکه‌های روی شال و روسری می توانید از جوش شیرین استفاده کنید.)

مقاله پیشنهادی:
راهنمای خرید و انتخاب روسری مناسب عزاداری و ایام محرم


آب کشی شال و روسری:

برای آب کشی هم مایع لگن رو خالی کنید و فقط داخلش آب بریزید، شیر آب رو هم باز بزارید و با تکان دادن شال و روسری سعی کنید آب کشی کنید. (خانوم های محترم یادتون باشه در مصرف آب هم صرفه جویی کنید) بعد از آب کشی، با گذاشتن شال یا روسری در یک سبد آب اضافی آن خارج میشه، شال و روسری رو چند بار تکان بدهید تا صاف شود البته در مورد شال و روسری های بافت نباید این کار رو انجام بدین .برای گرفتن آب اضافی شال و روسری، آن را هرگز نچلانید.


خشک کردن شال و روسری:

شال و روسری از هر نوع جنسی که باشد بهتر است برای خشک شدن در یک جای مسطح پهن شود و یا آن را روی یک حوله تمیز قرار دهید تا رطوبش گرفته شود. آویزان کردن شال و روسری ممکن است باعث کج شدن و چروک شدن شال و روسری بعد از خشک شدن شود. برای خشک شدن شال و روسری نور مستقیم آفتاب، دستگاه خشک کن اتوماتیک، شوفاژ یا بخاری مناسب نیستند و بهتر است دور از نور آفتاب و در مجاورت هوا خشک شوند.
برای خشک کردن روسری های ابریشمی بهتر است آن را مابین دو حوله خشک قرار دهید و بعد از گرفته شدن آب اضافه آن، روسری را در سطحی صاف پهن کنید.

اتو زدن شال و روسری


اتو کردن شال و روسری: برای اتو کردن شال و روسری‌ها که جنس حساسی دارند باید از کمترین دمای اتو استفاده شود. سعی کنید هیچوقت اتو رو مستقیم روی شال و روسری قرار ندهید می توان از محافظ های اتو که در بازار هست استفاده کرد و یا اینکه یک پارچه ترجیحا با رنگ سفید روی شال یا روسری پهن کنید. درجه حرارت اتو رو دقیقا با لیبیلی که روی شال و روسری درج شده چک کنید

مقاله پیشنهادی:
کدام روسری ها روی سر لیز نمی خورند؟

مشکلات مراقبت از شال و روسری


یکی از مشکلاتی که در راهنمای مراقبت از سال و روسری به آن اشاره شده است خط یا چین خوردن روسری و شال می باشد. در صورتی که برای ساماندهی کردن شال و روسری خود روش مناسبی نداشته باشید با این مشکل مواجه خواهید شد. در این شرایط به طور مداوم به اتوکشی شال و روسری خود نیاز خواهید داشت. اتوکشی مداوم روسری و شال به بافت پارچه آن آسیب خواهد زد. برای چیدمان روسری و شال خود می توانید به راهنمای مراقبت از شال و روسری مراجعه کرده و راهکارهای آن را اجرایی کنید. در صورتی که فروشنده شال یا روسری هستید و قصد دارید با خرید روسری و شال به صورت عمده دکوراسیون فروشگاه خود را تغییر دهید و برای منظم کردن آن ها به دنبال راهی خلاقانه هستید و دوست دارید به آن ها دسترسی راحتی داشته باشید. می توانید این نکات مهم که در راهنمای مراقبت از شال و روسری آمده است را رعایت نمایید.

 • ساماندهی کردن شال و روسری به صورت خطی یا طنابی
 • استفاده از آویز حلق
 • استفاده از آویز نردبانی
 • لوله کردن شال یا روسری
 • تا کردن آن ها
 • استفاده از میله حوله دیواری
 • استفاده از حلقه های کوچک
 • استفاده از چوب لباسی
 • استفاده از میز کنسول
 • استفاده از سینی شیشه ای
 • استفاده از آویز حفره دار
 • استفاده از آویز شیشه ای
  بهتر است راهنمای کامل مراقبت از شال و روسری را بدانید و آن را به مشتریان خود انتقال دهید.
 • آویزان کردن روسری و شال: آویزان کردن شال و روسری ها در روی چوب لباسی استفاده از آن را راحت تر می کند و کمتر چروک میشود. می توان از انواع آویزهای نردبانی و نظم دهنده های مخصوص شال و روسری استفاه کرد.
مقاله پیشنهادی:
معروف ترین جنس های شال و روسری

در نتیجه :

جهت افزایش طول عمر شال و روسری باید راهنمای مراقبت از شال و روسری مطالعه شود و نکات آن به خوبی رعایت شوند. همانطور که می دانید یکی از ضروری ترین پوشاک خانم های ایرانی شال و روسری است و این اکسسوری در طرح ها، رنگ ها و جنس های مختلف در بازار موجود هستند. هنگام خرید شال و روسری بهتر است رنگ پوست خود را در نظر بگیرید. ساتن و ابریشم از رسمی ترین نوع روسری شناخته می شود. یک روسری ساتن طرح دار برای رعایت حجاب گزینه مناسبی به نظر می رسد.
_ در صورتی که از آن دسته از بانوان هستید که خرید شال و روسری برای شما از اهمیت قابل توجهی برخوردار است بهتر است راهنمای مراقبت از شال و روسری را مطالعه نمایید تا از روش نگهداری آن ها اطلاعات کافی بدست آورید. روسری هایی از جنس ساتن و ابریشم به عنوان محبوب ترین پوشش برای خانم ها شناخته می شود از این رو کیفیت آن ها باید مورد توجه قرار گیرد. به طورکلی می توان گفت مراقبت از شال و روسری از حساسیت بالایی برخوردار می باشد و به مراقبت ویژه نیاز دارد تا بتوان عمر آن ها را افزایش داد.