روش های استفاده مجدد از شال کهنه شاید برای بعضی از بانوان جذاب باشد با ما همراه باشید تا راهکارهای جالبی بهتون پیشنهاد بدهیم . شال و روسری از پوشش های ضروری بانوان در ایران است. دائمی بودن شال و روسری برای پوشش روزانه باعث شده است تا بیشتر بانوان از مدل های متنوع شال و روسری استفاده کنند. اما همه شال و روسری ها به دلیل استفاده مداوم و طولانی مدت ممکن است خراب شوند و کارایی خود را به عنوان یک شال یا روسری از دست بدهند.
در چنین شرایطی می توان با بکار گیری روش های مختلف، از شال های قدیمی دوباره استفاده کرد. در این مطلب به بررسی کاربرد و نحوه استفاده از شال کهنه می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

 

درست کردن چهل تکه

یکی از ساده ترین و بهترین کارهایی که می توانید با استفاده از شال و روسری های قدیمی در منزل انجام دهید؛ درست کردن چهل تکه های کوچک و بزرگ است. برای درست کردن چهل تکه کافیست تا تمام شال و روسری های قدیمی خود را در یک سایز مشخص برش دهید. بعد از برش دادن می توانید با توجه به سلیقه شخصی خود و انتخاب طرحی مناسب، پارچه ها را کنار هم قرار دهید و آن را دوخت کنید.

در صورتی که علاقه ای به تکه دوزی روسری و شال ندارید، می توانید آن ها را در اندازه های بزرگتری به صورت مربع برش دهید و آن ها را متناسب با رنگ و طرح آن در کنار یکدیگر دوخت کنید. بعد از دوختن آن ها؛ می توانید از آن به عنوان زیر سفره ای استفاده کنید و از آن لذت ببرید.

روش های استفاده مجدد از شال کهنه
روش های استفاده مجدد از شال کهنه

درست کردن کوسن یا روبالشتی

دومین کاری که می توانید با استفاده از شال و روسری های قدیمی در منزل استفاده کنید؛ درست کردن کوسن و رو بالشتی است. اکثر شال روسری های موجود در بازار از پارچه های خاص و زیبایی تهیه می شوند. شما می توانید با درست کردن رو بالشتی های متنوع دکوراسیون اتاق خود را زیباتر کنید. برای درست کردن رو بالشتی یا کوسن ابتدا باید ابعاد بالشت و کوسن خود را با استفاده از متر اندازه گیری کنید.

بعد از اندازه گیری دقیق، الگوی خود را روی شال یا روسری قرار دهید و برای هر طرف به اندازه 5 سانتی متر جای دوخت قرار دهید. حال الگو را روی پارچه فیکس کنید و برش دهید. بعد از برش دادن کناره های آن را بدوزید و قسمت لبه کوسن یا رو بالشتی را با استفاده از نخ، دکمه یا زیپ ببندید.

روش های استفاده مجدد از شال کهنه
روش های استفاده مجدد از شال کهنه

درست کردن شلوارک

درست کردن شلوارک از دیگر کارهای آسانی است که می توانید با استفاده از شال و روسری های نخی انجام دهید. برای درست کردن شلوارک ابتدا باید روسری یا شال را به حالت چهار لا تا کنید. بعد از تا کردن و قرار دادن شال در سطح صاف؛ یکی از شلوارک های خود را به عنوان الگو روی شال تا زده قرار دهید. شلوارک را با دقت روی پارچه فیکس کنید.

در این مرحله در اطراف شلوارک به اندازه یک تا دو سانتی متر جای دوخت قرار دهید و برش دهید. بعد از برش دادن اطراف شلوارک را دوخت کنید و قسمت بالای آن را کش بکشید. با کمی صبر و حوصله می توانید لباس های بیشتری را با استفاده از شال و روسری های قواره دار دوخت کنید.

روش های استفاده مجدد از شال کهنه
روش های استفاده مجدد از شال کهنه

درست کردن تل و اسکرانچی

درست کردن تل و اسکرانچی از کارهای جذاب و کاربردی است که می توانید با استفاده از انواع شال و روسری های قدیمی و کهنه خود با هر سایزی که باشند انجام دهید. برای درست کردن تل ابتدا باید دو عدد مستطیل را با عرض 12 سانتی متر و طول 45 سانتی متر برش دهید. در این مرحله پارچه های مستطیلی را از قسمت عرض تا کنید و اطراف آن را بدوزید. دو مستطیل تشکیل شده را به حالت علامت ضرب قرار دهید و لبه آن های آن را به هم دوخت کنید.

علاوه بر دست کردن تل، می توانید از انواع روسری و شال ژاکارد، حریر، ساتن، مخمل و…برای درست کردن اسکرانچی یا کش مو استفاده کنید‌. در این روش کافیست تا یک مستطیل به عرض 10 سانتی متر و طول 22 سانتی متر برش دهید.

مانند تل پارچه را از قسمت عرض تا کنید و اطراف آن را با دقت دوخت کنید. بعد از دوخت کردن کش یک سانتی یا سه سانتی را متناسب با حجم موهای خود برش دهید و از میان پارچه دوخت شده عبور دهید. در انتها لبه پارچه را به یکدیگر بدوزید.

 

کلام آخر

در این مطلب به توضیح روش های استفاده از شال و روسری های قدیمی پرداختیم. دانستیم که با استفاده از روش های مختلفی می توان از شال و روسری های قدیمی برای کارهای مختلفی مانند دوختن چهل تکه، شلوار، لباس و…استفاده کرد. شما می توانید با کمی خلاقیت بهترین بهره را از شال و روسری های قدیمی ببرید.

در صورتی که برای داشتن استایلی زیبا به دنبال شال و روسری های متنوع و کاربردی هستید؛ می توانید به فروشگاه اینترنتی شال و روسری لومیکا مراجعه کنید. فروشگاه اینترنتی لومیکا با طراحی و تولید زیباترین و باکیفیت ترین انواع شال و روسری زنانه بهترین محصولات را با قیمت مناسب در اختیارتان قرار می دهد. شما می توانید با خیالی آسوده برای تهیه انواع شال و روسری زیبا و باکیفیت اقدام کنید.