شال و روسری ابریشمی، یکی از ظریف ترین پوشاک خانم ها است که ظاهر آن، نقش مهمی در استایل خانم ها دارد. بسیاری از خانم ها به نگهداری از شال و روسری ابریشمی، اهمیت زیادی می دهند. معمولاً تمامی شال و روسری ها، دارای برچسبی هستند که در آن، اطلاعاتی نظیر نوع پارچه، حرارت آب، درصد نخ، حرارت اتو و… ذکر شده است. برای جلوگیری از خراب شدن بافت پارچه شال، بهتر است هنگام شستشو به آنها دقت کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه نگهداری از شال و روسری ابریشمی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

نحوه صحیح اتو کردن شال و روسری

هنگام اتو کردن شال و روسری ابریشمی، بهتر است در ابتدا به نوع اتو دقت کنید. استفاده از اتوهای قدیمی و غیر بخار، باعث تغییر رنگ و گاهی اوقات موجب سوختن شال خواهد شد. برای اینکه پس از اتو کردن شال به نتیجه دلخواه خود برسید و از هرگونه آسیب رسیدن به بافت شال جلوگیری کنید، توصیه می کنیم حتماً اطلاعات داخل برچسب شال را مطالعه کنید.

اطلاعات داخل برچسب شال و روسری ابریشمی عبارتند از:

 • مجاز بودن یا نبودن اتو کردن شال و روسری
 • جنس پارچه شال
 • درجه مناسب برای اتو
 • و سایر نکات لازم برای شستشو شال و روسری

دقت کنید برای اتو کردن صحیح شال و روسری، از کمترین دمای اتو استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از ایجاد رد اتو روی شال یا روسری، می توانید روی شال یک پارچه قرار دهید و از روی آن اتو کنید.

مقاله پیشنهادی:
خرید عمده تیشرت دخترانه و زنانه نخ پنبه ای
نحوه نگهداری از شال و روسری ابریشمی
نحوه نگهداری از شال و روسری ابریشمی

نحوه شستشو درست شال و روسری های ابریشمی

شال و روسری ابریشمی باکیفیت و زیبا، یکی از عوامل مهمی است که موجب زیبا به نظر رسیدن ظاهر و استایل شما می شود. در مقابل، استفاده از شال و روسری کهنه که فرم و ظاهر مناسبی ندارد، می تواند شما را فردی نامنظم نشان دهد. یکی از نکاتی که برای نگهداری شال و روسری ابریشمی باید به آن دقت شود، شستشوی صحیح آن است که در ادامه، به معرفی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

 • استفاده از مواد شوینده نامناسب و حل نشدن ذرات غیر محلول آن در آب، موجب ته نشین شدن آن ها روی پارچه شال و روسری شده و باعث محو شدن رنگ اصلی شال خواهد شد. برای حل این مشکل بهتر است از ترکیبات موجود در بازار برای حل ذرات استفاده کنید.
 • استفاده از آب سرد و مایع شوینده مخصوص شستشوی شال و روسری ابریشمی، یکی از نکات دیگر برای نگهداری صحیح شال و روسری است.
 • برای جلوگیری از تخریب بافت و الیاف شال، بهتر است آن را با دست و به آرامی، بدون چنگ زدن شستشو دهید.
 • دقت داشته باشید که هنگام آبکشی از چلاندن بیش از حد شال و روسری، خودداری کنید چرا که موجب کش آمدن الیاف ابریشم شده و به مرور زمان فرم خود را از دست خواهد داد.
 • برای خشک کردن شال و روسری های ابریشمی، ساتن و نخی، می توانید آن را بین حوله خشک قرار داده و آب آن را بگیرید. سپس آن را در یک سطح صاف پهن کنید.
 • برای داشتن شال و روسری نرم و لطیف، توصیه می کنیم از مواد شوینده ملایم و نرم کننده ها استفاده کنید.
 • برای شستشوی شال و روسری ابریشمی تا حتی‌الامکان از ماشین لباس شویی استفاده نکنید اما در صورت استفاده، آن را در دور کند قرار داده و به سرعت خارج کنید تا چروک نشود.
مقاله پیشنهادی:
مزایای استفاده از شال لنین در استایل روزانه

 

نحوه آویزان کردن درست شال و روسری

برای نگهداری از شال و روسری ابریشمی، بهتر است بعد از شستشو و اتو کردن، آن ها را به شکل مرتبی در چوب رختی آویزان کنید. در این صورت شال و روسری شما چروک نشده و به راحتی قابل استفاده خواهد بود. برای آویزان کردن شال و روسری ابریشم توصیه می کنیم از چوب لباسی پله ای و چوب رختی های مخصوص روسری استفاده کنید. در صورتی که به هیچکدام دسترسی ندارید می توانید آن ها به صورت رول پیچانده و در جایی که تحت فشار نباشد قرار دهید.

استفاده از گیره چوبی هم می تواند روش خوبی برای نگهداری از شال و روسری باشد. برای این کار کافی است گیره ها را به وسیله چسب به چوب لباسی چسبانده و شال و روسری خود را روی آن آویزان نمایید. با رعایت همین نکات ساده می توانید به انواع شال و روسری خود نظم داده و از چروک شدن آن ها جلوگیری کنید. علاوه بر موارد ذکرشده، مراقب وسایل خود باشید تا باعث نخ کش شدن، سوراخ شدن یا کثیف شدن شال و روسری تان نشود.

 

نحوه لکه گیری شال و روسری ابریشم

شاید برایتان پیش آمده باشد که بعد از مهمانی، متوجه لکه شدن شال یا روسری توسط عرق، آرایش، کرم پودر و قهوه شده باشید. برای پاکسازی این لکه ها بهتر است بعد از هر بار استفاده، فوراً آن را با آب و شامپو شستشو دهید. برای از بین بردن سایر لکه های شال و روسری ابریشم، می توانید از مایع لکه بر استفاده کنید. درصورتی که به آن دسترسی ندارید می توانید از ترکیب آبلیمو یا سرکه با آب استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی:
نحوه نظم دهی و چیدمان انواع شال و روسری

دقت کنید برای شستن جای لکه شال و روسری ابریشم، به هیچ وجه از آب داغ و مواد شوینده قوی مانند سفید کننده استفاده نکنید؛ زیرا آب داغ و سفیدکننده، نه تنها موجب آب رفتن شال می شود، بلکه به الیاف ظریف ابریشم آسیب خواهد رساند.

نحوه نگهداری از شال و روسری ابریشمی
نحوه نگهداری از شال و روسری ابریشمی

سخن پایانی

شال و روسری ابریشم از بهترین الیاف ابریشم تهیه شده و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل، این نوع شال و روسری محبوبیت زیادی بین خانم های ایرانی دارد. در صورت مراقبت و نگهداری صحیح از شال و روسری ابریشم، می توانید برای مدت زیادی از آن استفاده کنید. فروشگاه لومیکا به عنوان یکی از بزرگترین فروشگاه های شال و روسری ایران، انتخاب مناسبی برای خرید شال و روسری با قیمت مناسب خواهد بود.